>The Fiction game is hosted by Vinitha Dileep, on her blog 'The Void Thoughts' and
I discovered it on Esha's blog. This time the word prompt is 'HIDDEN'.
>Cuvintele pentru Duzina sunt preluate de la Carmen:
amurg, transmuta, ancestral, visceral, agale, orizont, orisicine,caligrafie, opt, vai, tainuit, efemerida.
![]() |
| 'Ai incredere in vise, caci in ele se ascunde poarta catre eternitate'. |
I had finished another game with an idea that I thought was ephemeral, but here I am taking it
up again in another twilight of a day that is slowly creeping towards the summer solstice:
'Infinity is within reach, if I think of an inverted eight'. Obviously it is an idea that anyone can
have, but there is also a much broader horizon, full of ideas, some hidden.
But alas, periodically a visceral thought appears that is quite difficult to bear. Namely, that
access to everything that is hidden is obviously restricted and is ancestrally transmuted,
through a calligraphy that is difficult to decipher.
It is just that now it is known that there is an energy field that unites all mysteries alike and
then there are greater chances of perceiving the ones we need. The whole point is not to be
scared by the wave of the unknown and to stay on the shore of the comfort.
![]() |
| 'Secretul viitorului tau este ascuns in rutina ta zilnica'. |
Terminasem un alt joc cu o idee pe care am crezut-o efemerida, insa iata ca o reiau
intr-un alt amurg al unei zile ce se prelinge agale spre solstitiul de vara:
'Infinitul este la indemana, daca ma gandesc la un opt rasturnat'. Evident ca este o idee
pe care orisicine o poate avea, insa mai exista si un orizont mult mai vast, plin de idei,
unele ascunse. Dar vai, periodic apare un gand visceral destul de dificil de suportat.
Si anume ca accesul la tot ceea este tainuit, este evident restrictionat si se transmuta
ancestral, printr-o caligrafie greu de descifrat.
Doar ca acum se cunoaste faptul ca exista un camp de energie ce uneste toate misterele
deopotriva si atunci sunt mai mari sansele sa le percepem pe cele de care avem nevoie.
Totul este sa nu ne sperie valtoarea necunoscutului si sa ramanem pe malul confortului.
![]() |
| 'Ceva adanc ascuns trebuia sa fie in spatele lucrurilor'. |
![]() |
| Un opt si infinitul lui An eight and its infinity |
#Fiction Monday (261) - Duzina de cuvinte (12) editie noua - Rethinking the threat
@@@@@@@@@





Those are good ones and Albert Einstein was amazing!
RăspundețiȘtergereEinstein is a very special man, but I am curious what was the real thought behind that quote.
ȘtergereAll the best, Terry! A fine week!
Bravo pentru cuvinte, ele au putere chiar și atunci când sunt ascunse.
RăspundețiȘtergereSalut de vară și o îmbrățișare, Andreja!
Si mereu cuvintele vor avea puterea de a reveni
Ștergerein lumina, oricat de ascunse ar fi!
Zile frumoase, draga Andreja!❤️😘
Daca plonjezi in vâltoare, ce va rămâne pe malul confortului ? 😀
RăspundețiȘtergereCred ca doar balast ar ramane pe mal...😀
ȘtergereNecunoscutul —
RăspundețiȘtergereașezăm în fața lui
tot felul de zei.
Un miez de vară plăcut și plin de comfort, dragă Suzana!
Multumesc pentru un nou haiku, draga Carmen!
ȘtergereZile frumoase de vara si o seara de solstitiu minunata!❤️😘
"Necunoscutul —
așezăm în fața lui"
Cap compas Sursa!
Să nu ne temem de necunoscut?!
RăspundețiȘtergereNe temem și de ceea ce știm!
Ne temem și ne umplem mintea cu tot felul de scenarii, uitând să fim atenți la semne, cuvinte, ritmuri, sunete, lumină...la ceea ce ar putea să ne dea un posibil răspuns!
Mulțumesc pentru videoclipurile de la final! Mereu aflu ceva interesant!
O vară cu frumos, cunoaștere și ...creativitate!🤗😘
Vine un moment cand incepem sa intelegem reactiile ale caror efecte
Ștergerenu ne plac. Vine inevitabil si e chiar important.
Cu placere, draga Liliana. Sunt cam 'tehnice', insa se pot scoate cateva concluzii utile din ele.
O vara minunata si tie, draga Liliana!❤️😘
Văd două opturi...
RăspundețiȘtergereNerăsturnate.
😀
Nu cred ca este nici o problema. Imagineaza-ti rasturnarea dupa... suprapunere!😀
ȘtergereOptul răsturnat...
RăspundețiȘtergereHm, e doar un biet simbol.
Nu-i infinitul!
Am scris un haiku de nota -5 (cu indulgenţă!), dar am subliniat un adevăr:
De la simbol până la ceea ce simbolizează "e-o cale atât de lungă"...
Să ai o săptămână fără mistere nerezolvate, dragă Suzana! ❤️😘
Vad ca haikurile se dezvolta frumos. Si calea aia este personalizata, privind atat simbolurile cat si sensurile lor!
ȘtergerePentru saptamana asta, chiar daca nu sunt mistere multe, am nevoie de niste solutii rapide...😀
Zile frumoase, draga Vero!❤️😘