Blogul entuziast al experientelor interesante!
Charles Kingsley: "...tot ce ne trebuie pentru a fi fericiti este sa fim entuziasmati de ceva. /
...all we need to make us really happy is something to be enthusiastic about."
This game is hosted by Vinitha Dileep, on her blog 'Reflections' and I discovered it on Esha's blog. This time the word prompt is 'REGRET'.
'Regretele sunt iluminari venite prea tarziu'.
I've talked about regrets before. To truly eliminate the energy of this word from our mind is possible, but only through the desire and will to truly understand the negative effects of this energy.
However, even if we understand the theory, the gap between the causes and the effects of some events, it makes us lose sight of the overall picture, for the simple reason that it is possible to have something forgotten along the way and therefore the correlations cannot be made.
So, if I were to say my own conclusion, it would sound something like this:
Time is too precious to waste regretting things not done.
If I still make this mistake, I change my thoughts to the idea that it was necessary for my own good. Emotions switch to other frequencies, sadness disappears, the image of the present also changes, dissolving regrets that ultimately prove useless.
With the feeling that I have solved an important problem, I feel ready for new experiences, which I can achieve with joy, which will certainly not generate regrets...
Even if this approach seems too simplified, I found that it is perfectly functional...😊
'In final, noi regretam sansele pe care nu le-am luat in considerare'.
Despre regrete am mai vorbit. A elimina cu adevarat energia acestui cuvant din mintea noastra este posibil, insa doar prin dorinta si vointa de a intelege cu adevarat efectele negative ale acestei energii. Totusi, chiar daca intelegem teoria, decalajul dintre cauzele si efectele unor evenimente, ne face sa pierdem din vedere imaginea de ansamblu, din simplul motiv ca este posibil sa fi uitat cate ceva pe traseu si deci corelarile nu se pot face. Asa ca, daca ar fi sa spun propria concluzie, aceasta ar suna cam asa: Timpul este prea pretios pentru a-l pierde regretand lucrurile nefacute. Daca totusi fac aceasta greseala, comut gandurile pe ideea ca asa a fost necesar pentru binele meu. Emotiile se muta pe alte frecvente, tristetile dispar, imaginea prezentului se modifica si ea, dizolvand regretele ce se
dovedesc in cele din urma inutile. Cu senzatia ca am rezolvat o problema importanta, ma simt gata pentru noi experiente, pe care sa le realizez cu bucurie, ceea ce cu siguranta nu va genera regrete... Chiar daca pare prea simplificata aceasta abordare, am constatat ca este perfect functionala...😊
'Sa nu regreti ceea ce s-a intamplat in viata ta, ce nu poate fi schimbat, anulat sau uitat. Asa ca ia-o ca pe o lectie invatata si mergi mai departe'.
This game is hosted by Vinitha Dileep, on her blog 'Reflections' and I discovered it on Esha's blog. This time the word prompt is 'GRUDGE'.
'A tine ranchiuna este ca si cum ai lasa pe cineva sa traiasca gratuit in mintea ta'.
I have chosen only a few ideas, but there are many others, which in different versions, talk about the same thing: keeping a grudge in our soul is simply a toxic thing.
And I add that it is our choice to react this way, which only brings sadness, unfulfillment and even illness. It is just an emotion that does not lead to any solution. The question is why
would we knowingly waste our time with it?
The lesson 69 of that Course in Miracles that I told you about before, has the title:
"My resentments hides the light of the world in me."
It seems to me a special expression, which I think says everything about the effects.
Cand porti ranchiuna, mainile tale nu sunt libere sa prinda binecuvantari'.
Am ales doar cateva idei, insa sunt multe altele, ce in diferite variante, vorbesc despre acelasi lucru: a pastra in sufletul nostru un resentiment, este pur si simplu un lucru toxic. Si adaug ca este alegerea noastra de a reactiona astfel, ce aduce doar tristeti, neimpliniri si chiar boala. Este doar o emotie ce nu conduce la nicio solutie. Intrebarea este de ce ne-am pierde vremea in mod constient cu ea? La lectia 69 din acel Curs de Miracole de care v-am mai povestit - (am constatat ca nu mai exista link catre el in limba romana, doar in engleza), titlul este:
'Resentimentele mele ascund lumina lumii din mine'.
Mi se pare o exprimare deosebita, ce cred ca spune totul despre efecte.
'Nu-ti petrece timpul tinand ranchiuna si fiind furios. Este doar o pierdere de energie si timp'.
Ii voi spune "Jocul de luni". A fost gazduit deZinnaida, a aparut sub impulsul citatelor din carti postate de Ella si acum a venit randul meu sa-l preiau. Participarea consta in redarea unor citate preferate. ”Click&Comment Monday”: Un schimb de idei, buchete de ganduri, inspiratie si poate descoperirea esentei pe care o tot cautam si inca nu am gasit-o! (Tabelul este la finalul postarii.)
In ultimul meu jurnal, va spusesem cum ma mai folosesc de un pendul pentru a verifica cum sa imi aranjez plantutele. In comentarii am mentionat o carte unde citisem despre utilizarea lui, scrisa de Dan Seracu, ce practic era un ghid de radiestezie pentru incepatori. Nu am gasit cartea in format pdf. In schimb am descoperit o alta: 'Autocontrol pas cu pas', de acelasi autor. Aveti linkul, daca va intereseaza. Asa ca m-am decis sa caut citate despre acest subiect si sa vad ce descopar.
'Ai nevoie de autocontrol intr-o lume scapata de sub control'.
'In acea putere a stapanirii de sine se afla samanta libertatii eterne'.
'Cand ne directionam corect gandurile, putem sa ne controlam emotiile'.
'Pana unde iti merge autocontrolul, pana acolo iti merge si libertatea'.
'Atunci cand am inceput sa ne asumam controlul asupra vietii noastre, sa fim stapani pe noi insine, nu mai este nevoie sa cerem permisiunea cuiva'.
'Autocontrolul este doar curaj intr-o alta forma'.
'Controleaza-te sau altcineva te va controla pe tine'.
'Autocontrolul este forta. Gandul corect este maiestrie. Calmul este putere'.
'A te gandi prea mult la a face un lucru, adeseori devine anularea lui'.
Sunt doar cateva idei despre un alt subiect ce merita practicat perseverent, pentru a inainta pe cararile noastre, reusind sa depasim hatisurile intalnite in cunostinta de cauza. Orice practica ce ne are pe noi in centrul atentiei, ne poate feri de multe neplaceri. Si nu neaparat pentru ca acestea nu vor mai exista, ci pur si simplu pentru ca le vom vedea mai clar, vom sti cu ce ne confruntam si vom invata cel putin sa le ocolim, daca nu chiar sa le rezolvam.
Am descoperit un site cu mai multe pdf-uri in engleza, ce se pot prelua, daca vi se pare ceva interesant. Insa observandu-l mai atent, sunt mult mai multe categorii de carti pe care le putem explora, cu subiecte extrem de variate.
Si altceva, pentru cand veti avea timp sa ascultati sau chiar sa alchimizati...😊
This game is hosted by Vinitha Dileep, on her blog 'Reflections' and I discovered it on Esha's blog. This time the word prompt is 'BREAK'.
'Cateodata trebuie sa iei o pauza de la toate zgomotele, pentru a aprecia frumusetea tacerii'.
The choice of the words for this game is very interesting. Many times they are part of the 'unsolved' subjects that I want to clarify - understand - solve etc... Maybe this is another proof of subtle connections...😊
I think there is no point in talking about the delicious coffee break, or the moments of rest that interrupt our 'hard work'...
However, there are some ideas that I will mention here, which I have noticed over time.
When what we work derives from necessity and does not generate that joy of the personal goal, the active and creative breaks that interrupt a routine, are the miraculous way to charge our batteries and receive new inspirations. I think it is an instinctive method of rebalancing, even partial and which can make us even think about a reinvention.
Too many times I noticed that during them, I seem to feel more rested, like after a good night's sleep.
But what I think is really important, is that break to connect with ourselves, whatever the method with which we resonate. And its effects will definitely be seen, if we practice it consistently and with joy.
What can be more wonderful than self-discovery and the inspirations it can bring! These moments are especially a break for thoughts, which is the most important, because anyway, most of them are just a useless, tiring and boring background...
'Cateodata ai nevoie sa iei o pauza si doar sa... fii'.
Este foarte interesanta alegerea cuvintelor pentru acest joc. De multe ori ele fac parte din 'nerezolvatele' pe care imi doresc sa le clarific - inteleg - rezolv etc... Poate ca acest lucru este inca o dovada a conexiunilor subtile...😊 Cred ca nu are rost sa vorbesc despre delicioasa pauza de cafea, sau de momentele de odihna ce ne intrerup 'harnicia'... Sunt insa cateva idei pe care le voi aminti aici, pe care le-am constatat de-a lungul timpului. Atunci cand ceea ce lucram deriva din necesitate si nu genereaza acea bucurie a telului personal, pauzele active si creatoare ce intrerup o rutina, sunt modalitatea miraculoasa de a ne incarca bateriile si a primi inspiratii noi. Cred ca este o metoda instinctiva de reechilibrare, fie ea si partiala si care ne poate face sa ne gandim chiar la o reinventare. De prea multe ori am constatat ca pe parcursul lor parca ma simt mai odihnita, ca dupa un somn bun. Insa ceea ce cred ca este cu adevarat important, este acea pauza de conectare cu noi insine, oricare ar fi metoda cu care rezonam. Si efectele ei se vor vedea cu siguranta, daca vom practica-o consecventi si cu bucurie. Ce poate fi mai minunat decat descoperirea sinelui si inspiratiile pe care le poate aduce! Aceste momente sunt mai ales si o pauza de ganduri, ceea ce este cel mai important, pentru ca oricum, mare parte din ele sunt doar un fond inutil, obositor si sacaitor...
'Oricat ar fi noaptea de lunga, zorii o vor intrerupe'.