duminică, 12 martie 2017

vineri, 10 martie 2017

Reflexii in oglinda (76)-
Zbuciumul valurilor


Sorin m-a obisnuit cu rubrica  "Reflexii in oglinda".
E doar un joc al descoperirilor  impartasite!

Am ales de aceasta data imaginile valurilor fotografiate de Trevor Pottelberg.
Furtunile sunt si fascinante, nu doar periculoase!

(Sursa pozelor)








Adaug acestei serii si imaginea unui tablou realizat de Aivazovsky, ale carui
picturi continua sa ma impresioneze!

"Chaos (The creation)"




Va urez un weekend plin de frumuseti!








Reflexii (75)



miercuri, 8 martie 2017

Miercurea fara cuvinte (91)-
De 8 Martie

Initiat si condus de Carmen si continuat de Calin, jocul "Miercurea fara cuvinte
ne asteapta sa participam!

8 Martie mi s-a parut ca se asorteaza cu aceste frumuseti feminine si 
florale ale pictorului roman Nicolae Grigorescu.









Sa petreceti  ziua de 8 Martie cat mai frumos si sa va fie plina de 
zambete si culori!
La Multi Ani eternului feminin!

Happy WW!















MFC (90)


luni, 6 martie 2017

Citate favorite (7)-
Datoria pentru vis


Ii voi spune "Jocul de luni". Si este gazduit de Zinnaida.  Sub ce impuls a aparut, puteti
citi pe blogul ei.  Participarea consta in redarea  unor citate preferate.
”Click&Comment Monday”: Un schimb de idei, buchete de ganduri, inspiratie si
poate descoperirea esentei pe care o tot cautam si inca nu am gasit-o! 




Mi-ar fi placut sa ma intersectez cu astfel de  carti la inceputul drumului prin viata.
Dar evident, e bine si asa!  Cel putin gasesc confirmari ale unor pareri, cizelate de
de timp. Cartea lui Price este o imbinare foarte interesanta si instructiva de strategii
de urmat pentru a-ti realiza visurile intr-o lume complicata si conflictuala, de exemple 
ale unor oameni care au reusit sa-si indeplineasca dorintele trecand peste 
nenumarate obstacole si nu in ultimul rand, cuvinte intelepte ale unor nume 
cunoscute, venite in sprijinul ideilor scrise.

"Nimic nu este mai real decat un vis. Lumea din jurul tau se schimba, 
  dar visurile tale nu. Ele nu trebuie sa fie anulate de catre responsabilitatile 
  tale, nu trebuie sa fie intunecate de indatoririle tale. Pentru ca visurile 
traiesc  in tine, nimeni nu ti le poate lua. (Tom Clancy -autor de succes")

Mi s-a parut interesant cum Price imparte oamenii in cinci categorii, totul raportat
evident la visuri.

Sursa


"Fauritorii de visuri:  oameni care viseaza si apoi fac tot ceea ce este necesar
                                     pentru a-si transforma visurile in realitate.
 Cocatorii de visuri:    visatorii care mereu clocesc visuri noi. De indata ce li 
                                     se implineste unul, pun la dospit inca alte cateva.
 Simulatorii de visuri: oameni care spun ca au visuri, dar care niciodata nu fac
                                     nimic pentru a le transforma in realitate...
                                     Ei pur si simplu se prefac.
 Groparii de visuri:     oameni care isi ingroapa visurile, convingandu-se rational
                                     ca daca nu visezi, nu poti fi dezamagit in cazul in care
                                     visul tau nu se realizeaza.    
  Hotii de visuri        oameni toxici, care cred ca se pot inalta pe ei insisi, daca
                                     trag pe alti oameni in jos. Fiti atenti la ei, pentru ca va vor
                                     oferi toate motivele din lume pentru care visurile voastre
                                     nu se pot implini."

Si regula 20/80 concluzioneaza autorul, se aplica si acestor grupuri de oameni, 
primele doua reprezentand cam 20%, iar ultimile trei, restul de 80%.

 "Exista un singur colt de univers pe care
il poti face mai bun si acela esti tu insuti.
(Aldous Huxley, autor britanic)"

Dar mai exista si o alta abordare, pe care am descoperit-o in carte, cea formulata
de Paul Stoltz,  privind utilizarea unui alt coeficient decat cel de inteligenta (IQ)
si anume coeficientul AQ (Adversity Quotient), care masoara capacitatea oamenilor
de a face fata dificultatilor. In functie de acesta, oamenii se impart in:

"Cataratori: care cauta provocarile... si care isi asuma responsabilitatea de a 
  rezolva  problemele... si merg inainte.
 Cei care renunta: fug de provocari...Ei au o mentalitate de tipul 'nu e treaba mea' 
  ... si se grabesc... sa dea vina pe altii atunci cand lucrurile nu merg conform 
  planurilor.
 Cei care isi fac tabara: ... cand lucrurile se ingreuneaza. ... nu sunt dispusi sa
 renunte la confortul lor, indiferent de pret". 

Ideea cartii este ca daca abordam strategiile corecte, pe care le si defineste, putem 
sa ne realizam visurile noastre dragi. Si se mai subliniaza ca nu trebuie sa
subestimam cel mai important adversar si anume propria persoana! Pentru ca
de destule ori, ne punem singuri bete in roate!

Cateva din aceste strategii sunt foarte sugestive si din enuntul lor:
" Da totul fara retineri.
   Nu pluti ca o pana, daca poti zbura ca un vultur.
   Poarta-te ca si cum este loc destul pentru a deveni mai bun".




Dar ceea ce m-a impresionat in mod deosebit a fost abordarea ideii de 
"datorie pentru vis", pe care nu cred ca am mai gasit-o pana acum:

"Datoria pentru vis ne aminteste ca nu ne-am nascut intr-un vid,
  ci ca suntem o combinatie complexa de gene mostenite... de talente 
  si abilitati innascute... de valori comune... de cutume culturale... de
  istorii de familie... de experiente personale... si de identitate nationala.
  Si, asa cum este cazul cu fiecare datorie, avem si o datorie de recunostinta
  fata de toti oamenii care ne-au ajutat sa ne modelam visurile, precum si
  fata de oamenii ale caror visuri au modelat lumea noastra.
  ... 
  Ei bine, eu va spun ca nu puteti renunta la visurile dumneavoastra, pentru
  ca aveti de platit o datorie de recunostinta!
  Undeva, in trecutul dumneavoastra, aveti de platit o datorie de recunostinta
  fata de sute de stramosi curajosi, care au trait cu foarte putin... au tras si au
  muncit... au luptat si au supravietuit... astfel incat urmasii lor - dumneavoastra-
  sa aveti mai multe sanse de a va trai visurile.
  ...
  Cum va platiti o datorie pentru visuri? Exista o singura cale de a plati o datorie
  de recunostinta - trebuie sa faceti un efort deplin pentru a va trai propriile 
  visuri! Aceasta este singura cale de a va plati datoria fata de oamenii care au
  suferit si s-au sacrificat, pentru ca dumneavostra sa veti mai multe si sa deveniti
  mai mult...
  Da, va datorati dumneavoastra insiva sa deveniti un fauritor de visuri intr-o
  lume de cosmar. Dar mai presus de aceasta, o datorati miilor de oameni care 
  si-au sacrificat cea mai mare parte a visurilor lor... pentru ca
  dumneavoastra sa vi le traiti pe toate."



Va urez cu drag sa aveti o saptamana asa cum v-o doriti!



Sursa

 



Citate favorite (6)



sâmbătă, 4 martie 2017

Reflexii in oglinda (75)-
Undeva, acolo sus!


Sorin m-a obisnuit cu rubrica  "Reflexii in oglinda".
E doar un joc al descoperirilor  impartasite!

Imagini - poveste inspirate de planetele noi descoperite!
Nu stiu cum este sau va fi acolo sus, dar sper ca sufletul meu va sti! 

(Sursa informatiilor)




 









Sa aveti un weekend minunat!


>






Reflexii (74)




joi, 2 martie 2017

Calmy, firul epic 7, episodul 14


Sursa


Continuarea firului epic 7, episodul 13 (Suzana)
Trupul lui E.C.E. Furtun fu strabatut de un fior. Deschise ochii si incepu sa clipeasca des pentru a inlatura un fel de abur ce ii incetosa privirea. Incerca  sa-si aduca aminte ceva. Dar amintirile se derulau cu greu,  mixand chipul unei tipe brunete si a unei bratari din care tasnise un sarpe. Pana la urma crezu ca visase, dar o amorteala in brat si un fel de arsura pareau sa fie dovada ca totusi ceva se intamplase. Privirea i se limpezi. Constata ca pe banca mai era cineva. Un tip ciudat il privea fix. E.C.E se simtea complet neconfortabil, supravegheat de acea privire rece. Nu prea stia cum sa procedeze, asa ca astepta. Oricum, nu prea se simtea in parametri. Se gandi ca poate personajul voia sa-i dea o mana de ajutor. Desi… Se hotari sa nu faca nimic si sa astepte. Isi dorea sa ajunga acasa mai repede, dar simtea ca povestea nu se terminase. Ba dimpotriva. Si ca personajul de pe banca in mod cert o va continua. Asa ii spunea instinctul lui infailibil. Si ca de obicei, nu se insela…

Episodul 14 (nou)

Calmy  inchise ochii si incepu sa numere pana la 111, numarul lui preferat. 
Amorteala din brat parea sa cedeze putin cate putin. Pe masura ce numara avu 
o senzatia ciudata. Parca isi simtea corpul  mai usor. Incerca sa-si deschida 
pleoapele, dar nu reusi. Mai incerca o data, dar degeaba. Se opri din numarat 
si prinzandu-se de banca cu mainile, isi lua avant sa se ridice.  Inutil. Ramasese 
parca lipit. Il cuprinse panica.
-Ce dracu mi se intampla?
-Nimic! Nu ti se va intampla nimic rau
Aceste cuvinte le simti cumva vibrand in cap. Pentru cateva secunde crezu ca le 
gandise ca pe o autosugestie. Dar fusese o falsa impresie. Isi dadu seama cand mai 
simti aceeasi vibratie, insotind de aceasta data alte cuvinte:
-Esti contaminat. Te vom ajuta sa te faci bine. Si tu ne vei ajuta pe noi...! 
Calmy se simti brusc inconjurat de un fel de briza. Reusi sa-si ridice pleoapele
si ramase perplex...




Intreaga plasa se gaseste pe acest blog de joaca
Oricine poate scrie noi episoade de maxim 150 cuvinte, urmand orice carare doreste, 
sau descoperind altele noi! 



Fotografie realizata de Lafugue Logos


Si trebuie sa va povestesc despre ultima mea descoperire. Este vorba despre
artistul plastic roman,  Emil Muresan, care foloseste  panze de paianjen in 
tablourile sale. O idee fantastica si mai mult ca sigur unica...  



Sursa


miercuri, 1 martie 2017

Miercurea fara cuvinte (90)-
A venit primavara!

Initiat si condus de Carmen si continuat de Calin, jocul "Miercurea fara cuvinte
ne asteapta sa participam!

Am ales de aceasta data, fotografiile artistei Hidenobu Suzuki care a surprins
in imagini eleganta primaverii in Japonia.

(Sursa 1)




(Sursa 2)









O primavara
buchet de fericire,
soare in suflet!



Sa aveti o zi de martisor superba! La fel ca si toata primavara!
Happy WW!







MFC (89)