Ii voi spune "Jocul de luni". Si este gazduit de Zinnaida. Sub ce impuls a aparut, puteti
citi pe blogul ei. Participarea consta in redarea unor citate preferate.
”Click&Comment Monday”: Un schimb de idei, buchete de ganduri, inspiratie si
poate descoperirea esentei pe care o tot cautam si inca nu am gasit-o!
Mi-ar fi placut sa ma intersectez cu astfel de carti la inceputul drumului prin viata.
Dar evident, e bine si asa! Cel putin gasesc confirmari ale unor pareri, cizelate de
de timp. Cartea lui Price este o imbinare foarte interesanta si instructiva de strategii
de urmat pentru a-ti realiza visurile intr-o lume complicata si conflictuala, de exemple
ale unor oameni care au reusit sa-si indeplineasca dorintele trecand peste
nenumarate obstacole si nu in ultimul rand, cuvinte intelepte ale unor nume
cunoscute, venite in sprijinul ideilor scrise.
"Nimic nu este mai real decat un vis. Lumea din jurul tau se schimba,
dar visurile tale nu. Ele nu trebuie sa fie anulate de catre responsabilitatile
tale, nu trebuie sa fie intunecate de indatoririle tale. Pentru ca visurile
traiesc in tine, nimeni nu ti le poate lua. (Tom Clancy -autor de succes")
Mi s-a parut interesant cum Price imparte oamenii in cinci categorii, totul raportat
evident la visuri.
"Fauritorii de visuri: oameni care viseaza si apoi fac tot ceea ce este necesar
pentru a-si transforma visurile in realitate.
Cocatorii de visuri: visatorii care mereu clocesc visuri noi. De indata ce li
se implineste unul, pun la dospit inca alte cateva.
Simulatorii de visuri: oameni care spun ca au visuri, dar care niciodata nu fac
nimic pentru a le transforma in realitate...
Ei pur si simplu se prefac.
Groparii de visuri: oameni care isi ingroapa visurile, convingandu-se rational
ca daca nu visezi, nu poti fi dezamagit in cazul in care
visul tau nu se realizeaza.
Hotii de visuri: oameni toxici, care cred ca se pot inalta pe ei insisi, daca
trag pe alti oameni in jos. Fiti atenti la ei, pentru ca va vor
oferi toate motivele din lume pentru care visurile voastre
nu se pot implini."
Si regula 20/80 concluzioneaza autorul, se aplica si acestor grupuri de oameni,
primele doua reprezentand cam 20%, iar ultimile trei, restul de 80%.
"Exista un singur colt de univers pe care
il poti face mai bun si acela esti tu insuti.
(Aldous Huxley, autor britanic)"
Dar mai exista si o alta abordare, pe care am descoperit-o in carte, cea formulata
de Paul Stoltz, privind utilizarea unui alt coeficient decat cel de inteligenta (IQ)
si anume coeficientul AQ (Adversity Quotient), care masoara capacitatea oamenilor
de a face fata dificultatilor. In functie de acesta, oamenii se impart in:
"Cataratori: care cauta provocarile... si care isi asuma responsabilitatea de a
rezolva problemele... si merg inainte.
Cei care renunta: fug de provocari...Ei au o mentalitate de tipul 'nu e treaba mea'
... si se grabesc... sa dea vina pe altii atunci cand lucrurile nu merg conform
planurilor.
Cei care isi fac tabara: ... cand lucrurile se ingreuneaza. ... nu sunt dispusi sa
renunte la confortul lor, indiferent de pret".
Ideea cartii este ca daca abordam strategiile corecte, pe care le si defineste, putem
sa ne realizam visurile noastre dragi. Si se mai subliniaza ca nu trebuie sa
subestimam cel mai important adversar si anume propria persoana! Pentru ca
de destule ori, ne punem singuri bete in roate!
Cateva din aceste strategii sunt foarte sugestive si din enuntul lor:
" Da totul fara retineri.
Nu pluti ca o pana, daca poti zbura ca un vultur.
Poarta-te ca si cum este loc destul pentru a deveni mai bun".
Dar ceea ce m-a impresionat in mod deosebit a fost abordarea ideii de
"datorie pentru vis", pe care nu cred ca am mai gasit-o pana acum:
"Datoria pentru vis ne aminteste ca nu ne-am nascut intr-un vid,
ci ca suntem o combinatie complexa de gene mostenite... de talente
si abilitati innascute... de valori comune... de cutume culturale... de
istorii de familie... de experiente personale... si de identitate nationala.
Si, asa cum este cazul cu fiecare datorie, avem si o datorie de recunostinta
fata de toti oamenii care ne-au ajutat sa ne modelam visurile, precum si
fata de oamenii ale caror visuri au modelat lumea noastra.
...
Ei bine, eu va spun ca nu puteti renunta la visurile dumneavoastra, pentru
ca aveti de platit o datorie de recunostinta!
Undeva, in trecutul dumneavoastra, aveti de platit o datorie de recunostinta
fata de sute de stramosi curajosi, care au trait cu foarte putin... au tras si au
muncit... au luptat si au supravietuit... astfel incat urmasii lor - dumneavoastra-
sa aveti mai multe sanse de a va trai visurile.
...
Cum va platiti o datorie pentru visuri? Exista o singura cale de a plati o datorie
de recunostinta - trebuie sa faceti un efort deplin pentru a va trai propriile
visuri! Aceasta este singura cale de a va plati datoria fata de oamenii care au
suferit si s-au sacrificat, pentru ca dumneavostra sa veti mai multe si sa deveniti
mai mult...
Da, va datorati dumneavoastra insiva sa deveniti un fauritor de visuri intr-o
lume de cosmar. Dar mai presus de aceasta, o datorati miilor de oameni care
si-au sacrificat cea mai mare parte a visurilor lor... pentru ca
dumneavoastra sa vi le traiti pe toate."
Va urez cu drag sa aveti o saptamana asa cum v-o doriti!