duminică, 9 august 2015

Liebster Award -
Conexiuni intre bloggeri




 Voi incerca sa raspund celor 11 intrebari puse de  Bianca Badea
 M-a nominalizat pentru a participa la provocarea Liebster award, o noutate pentu mine.
 Ideea este foarte frumoasa, asa ca ii multumesc pentru invitatie.

1. Care sunt lucrurile ce stau între tine și fericirea completă?
     Fericirea, completa sau nu, este o stare de spirit ce depinde doar de mine.
     Orice alta idee cred ca este falsa. 

2. Ce crezi că vor spune oamenii la înmormântarea ta? 

     Am un magnetel pe care este  scris  urmatorul text: 
     "Unii oameni fac lumea mai frumoasa, doar  pentru ca fac parte din ea ".
     As fi multumita daca apropiatii ar gandi in felul acesta despre mine.
     
3. Dacă viața ta ar fi un film, care ar fi titlul cel mai potrivit?
      Spirale !

4. Ce ai face diferit în viață dacă ai ști că nimeni nu te-ar judeca?

      Dar raman eu!  Imi sunt cel mai aprig judecator!

5. Ce făceai ultima dată când ai pierdut noțiunea timpului?

      Notiunea timpului dispare atunci cand creez  sau scriu ceva.
      Si ce bine e!

6. Ce îți dorești cel mai mult de la viață?

      Sa fim sanatosi. Orice altceva vine firesc.

7. Care a fost cea mai mare aventură a vieții tale?

      Cred ca cea mai mare aventura a vietii mele este chiar viata insasi!
      Cea mai mare aventura, cel mai minunat dar...

8. Pentru ce ești cel mai mult mândru/ă de tine?

       Imi pare bine ca sunt asa cum sunt. Ca inca ma pot bucura de firescul simplu,
       chiar si de un fir de iarba pe care straluceste roua. Ca fac lucrurile temeinic,
       oricat de complicat ar fi jocul.  Ca incerc sa traiesc astfel incat sa nu imi 
       reprosez ceva.
            
9. Ce obiceiuri rele ai dori să nu mai ai?

       Sa invat sa nu mai am regrete. 
       Viata este prea scurta pentru a pierde timpul cu ele.
       Si inca imi dau silinta!
       
10. Ce e onoarea și crezi că mai contează în ziua de azi?

         Este cercul perfect al demnitatii, cinstei, corectitudinii. Este nestemata ce ar
         trebui sa straluceasca in inima fiecarui OM. Lumea va fi mai buna cand
         cuvintele "ce ar trebui sa straluceasca" se vor transforma in "ce straluceste"!
         Doar atunci ...
    
11. Ce ai schimba în viața ta dacă ai fi nemuritor?   

          Cred ca din punct de vedere  energetic chiar suntem nemuritori.
          Doar ca nu ne reamintim. 
          Voi continua sa caut intrebari noi, la multitudinea de nedumeriri pe care le am!



          




Am formulat si eu un set de intrebari, pentru a continua jocul. Daca veti dori sa
raspundeti, lasati-mi linkul  la comentarii si il voi  inscrie in postarea mea. 
Pur si simplu m-am lasat prada curiozitatii... Si nu am vrut sa se suprapuna
nominalizarile.

1.   Ce crezi ca apreciaza la tine prietenii apropiati?
2.   Care este cel mai important subiect gasit pe internet pentru propria viata?
3.   Cat de bine crezi ca te cunosti?
4.   Ce anume te face sa zambesti?
5.   Care este ultima  idee utila despre care ai citit si pe care ai incercat  sa o aplici?
6.   Iti faci planuri pe termen scurt / mediu / lung?
7.   Ce este mai impotant: ce faci sau cat castigi?
8.   Cat de des te critici?
9.   Ce muzica iti place?
10. Care este scriitorul preferat?
11. Daca te-ai putea teleporta, te-ai duce in trecut sau in viitor?




Le multumesc pentru raspunsuri:

1. Zinaida Strinu - www.lecturirecenzate.ro
2. Flaviana - http://ganduristinghere.blogspot.ro/
3. Diana (invitata de Zinaida)- http://diana-kundalini.blogspot.ro/ 




Lunea provocatoare - Stropi de fericire


Stropi de fericire


Stropii de fericire formeaza
un fel de spirala ciudata in
Universul meu interior.
Trecutul, prezentul si viitorul
s-au cam amestecat in clipa
prezenta si nu prea pot sa o 
urmaresc de unde vine si 
incotro se duce...
Si la urma urmei(!)
este perfect ca s-a intamplat
acest amestec, pentru ca
orice clipa este un acum
caruia ii apartine un 
mic strop.
De fericire...
 






Despre alti stropi puteti citi in tabelul lui Eddie!

sâmbătă, 8 august 2015

Duzina de cuvinte (46) -
Caleidoscop (3)

Cuvintele saptamanii:
ameteala, gheata, oxigen, furtuna, gripa, cupola, crema, cupola, crema, inghetata, mapa, pol, furtun, cosmelie.



Cupola de inghetata

Furtuna intr-o cana cu cafea?

V-ar placea o cosmelie pe apa?

Daca va imbracati bine pe zapada si gheata asta,
in mod cert nu veti face gripa!

Cum sa mai fie oxigen cu un astfel de trafic?

Va tenteaza o prajiturica cu putina crema?
Sau de prea multa tehnica ziceti "pas"?

Privind aceasta imagine, chiar simt cum
ma ia ameteala!

Oare de pe luna s-o vedea vreun pol?

Va inspira acest furtun luminos?


Mapa voastra de birou!




Saptamana asta se poarta caleidoscopul: varianta 1, varianta 2, varianta 3    .......!



Alte interpretari ale duzinii gasiti in tabelul lui Eddie!

vineri, 7 august 2015

Reflexii in oglinda (14) -
Culori reflectate

Vinerea, Sorin m-a obisnuit cu "Reflexii in oglinda".
Daca vreti sa participati sunteti bineveniti.

Iar pictorul Leonid Afremov are tablouri cu reflexii extraordinar de colorate.
Mi-au placut, asa ca le-am presarat aici.


(Sursa pozelor)














Sa aveti un weekend frumos si colorat!






Reflexii (13)

miercuri, 5 august 2015

Miercurea fara cuvinte (18) -
Secrete impartasite intre prieteni!


Carmen ne gazduieste descoperirile la "Miercurea fara cuvinte".
Daca vrem sa participam, suntem bineveniti!


(Sursa pozelor)















Ce bine ar fi daca am putea sa intelegem ce-si impartasesc...
Cred ca ar fi fabulos!


Sa aveti o zi minunata!
Happy WW!





MFC (17)


sâmbătă, 1 august 2015

Mozaic de iulie

Prezentat pe site-ul Irinei, Dulce Casa.






Luna Iulie, luna lui Cuptor, in cuvinte:

* Frumuseti simple de care m-am bucurat:

   Acum aproape un an am pus intr-un ghiveci un sambure de lamaie. Am avut surpriza 
   sa rasara un firicel ce acum a ajuns la mai bine de un metru. O simpla tija cu frunze.
   Dar in aceasta luna s-a intamplat ca au aparut cateva ramificatii. Cand nu mai 
   credeam  ca se va intampla... 

* Experiente in bucatarie: 

   Luna iulie este si luna fructelor de padure. Am pus sa fac niste afinata.
   Raportul dintre fructe si zahar - 2:1, la fel cum fac si gemul.
   Alcool nu pun prea mult. Fiecare foloseste dupa gustul propriu.

* Ce mi-am imaginat si ce a iesit:

   O  felicitare cu un mic pinguin parca m-a racorit putin!
   Si un fluture impodobit a aparut in spatiul vietii mele!
   O mica felicitare cu iz de vacanta m-a facut sa visez la concediu.

* Descoperiri in spatiul virtual: 

     Tablourile  triptic si schitele lui Ryan Woodward.
 
* O idee pe gustul meu:


    "Traieste in prezent, traieste iubind, traieste pretuind prietenia, pasandu-ti de 
       ceea ce se intampla si lumea va fi cu totul altfel."      (OSHO)
                                                                                 
                                                                                                





Sa aveti numai zile frumoase!





Mozaic de iunie

Lunea provocatoare - Sarutul impietrit


Sarutul impietrit

Natura se joaca cu noi?
Este o legenda personificata?
Sau o perspectiva speciala?
Sau poate un Portal  ce se deschide
la rasarit si apus?
Sau o clepsidra temporala!
Prin ea nu curge decat timp.
Si pentru ca Pamantul se roteste,
la un moment dat
timpul in clepsidra o ia 
in sens invers! 
Vreti sa fie ceva din toate astea?
...
Din pacate nu va aud prea bine...

Este poate cel mai lung sarut.
Incremenit intre apa si cer.
Este un mare sarut gingas!
Este materializarea dorintei 
noastre de dragoste eterna.

Cred ca a venit momentul 
sa incep sa cred...
Gandurile chiar se materializeaza!
Poate ca acest sarut este o ... dovada?



O schimbare de perspectiva
poate schimba abordarea!!!








Despre alte interpretari puteti citi la Eddie in tabel!