Alte povesti stelare puteti citi in tabelul lui Eddie.
Blogul entuziast al experientelor interesante!
Charles Kingsley: "...tot ce ne trebuie pentru a fi fericiti este sa fim entuziasmati de ceva. /
...all we need to make us really happy is something to be enthusiastic about."
luni, 9 martie 2015
duminică, 8 martie 2015
March challenge - on Beccy's Place
This is my card for the monthly challenge, on "Beccy's Place".
Aceasta este felicitarea mea realizata pentru provocarea lunii martie, pe site-ul lui Beccy.
I chose from the site the image: "Peonies in a vase" (code #184).
Imaginea aleasa: Bujori in vaza.
The pink card is from a kit, dimensions: 10.5 cm x15 cm.
Felicitarea roz face parte dintr-un kit de felicitari.
The vase was colored using blue ink-pads and for the background I used acrylic color.
Vaza am colorat-o folosind culoare din tusiere albastre, iar pentru fond am folosit culoare
acrilica.
The story of my project ends here.
Enjoy!
Sfarsit de poveste. Sper ca v-a placut proiectul meu!
Aceasta este felicitarea mea realizata pentru provocarea lunii martie, pe site-ul lui Beccy.
![]() |
| Flowers surrounded by pink! (Flori inconjurate de roz) |
![]() |
| Inside of the card ( Interiorul felicitarii) |
![]() |
| The backside of the card ( Verso-ul felicitarii) |
I chose from the site the image: "Peonies in a vase" (code #184).
Imaginea aleasa: Bujori in vaza.
![]() |
| Left - original image; Right - a two colors print (Stanga- imaginea originala; Dreapta- imagine tiparita in doua culori) |
The pink card is from a kit, dimensions: 10.5 cm x15 cm.
Felicitarea roz face parte dintr-un kit de felicitari.
![]() |
| Different materials used for the project (Diferite materiale utilizate pentru proiect) |
![]() |
| Details (1) (Detalii (1)) |
![]() |
| Detail (2) - embossed text (detaliu (2) - text embosat) |
The vase was colored using blue ink-pads and for the background I used acrylic color.
Vaza am colorat-o folosind culoare din tusiere albastre, iar pentru fond am folosit culoare
acrilica.
The story of my project ends here.
Enjoy!
Sfarsit de poveste. Sper ca v-a placut proiectul meu!
![]() |
| February challenge |
sâmbătă, 7 martie 2015
Duzina de cuvinte - Emotii
![]() |
| Sursa cuvintelor |
Emotiile puternice le exprim destul de stangaci in cuvinte. In suflet
se intampla ceva. Inima isi accelereaza bataile. Gandurile explodeaza
in culoare de chihlimbar, arabescuri cu flori de primavara se misca lent,
unduitor, de o frumusete ce nu o poti gasi in vreo carte. Aici este
fericire, acolo este o dragoste dulce a unei mame, o alta unduire
este scanteia vietii din pantecul unei femei...
Oare cum s-ar transforma viata mea, daca as pastra permanent o stare de spirit
atat de intens colorata?
Alte emotii si alte culori va vor colora ziua, cintindu-le in tabelul lui Eddie.
Si pentru ca maine este 8 Martie, urez un auriu "La Multi Ani!"
eternului feminin...
Sa aveti o zi plina de frumuseti si emotii colorate!
miercuri, 4 martie 2015
Mixed media - Primavara
Am creat aceasta compozitie pentru "tema #29 -Tablou mixed media - Primavara",
de pe site-ul "Provocari verzi".
Materiale utilizate si detalii de realizare:
- cartoane: alb- 15 cm x 15 cm; albastru- 10 cm x10 cm;
- fasii hartie pentru quilling - 3 mm latime, din care am realizat floarea din
inimioare si fluturele;
- hartie colorata pentru inimioare si floare.
- perforatoare cu model pentru colturi, inimioarele lipite in zona centrala si floarea
pe care este lipit fluturele;
- sclipici si carioci pentru accentele sclipicioase;
- lipici pentru bricolaj.
Sper sa va placa compozitia mea primavaratica!
Update: Galeria de creatii
Multumesc mult pentru frumosul premiu de la Amalia:
de pe site-ul "Provocari verzi".
![]() |
| Mixed media - Primavara (tehnica quilling) |
![]() |
| Detalii |
Materiale utilizate si detalii de realizare:
- cartoane: alb- 15 cm x 15 cm; albastru- 10 cm x10 cm;
- fasii hartie pentru quilling - 3 mm latime, din care am realizat floarea din
inimioare si fluturele;
- hartie colorata pentru inimioare si floare.
- perforatoare cu model pentru colturi, inimioarele lipite in zona centrala si floarea
pe care este lipit fluturele;
- sclipici si carioci pentru accentele sclipicioase;
- lipici pentru bricolaj.
Sper sa va placa compozitia mea primavaratica!
Update: Galeria de creatii
Multumesc mult pentru frumosul premiu de la Amalia:
marți, 3 martie 2015
Mozaic de februarie
Prezentat cu mult drag pe site-ul "Dulce Casa".
Va prezint noul meu mozaic de februarie:
Mi-au inflorit orhideele. Ceea ce m-a bucurat nespus. Le iubesc tare mult.
Am realizat prima mea mandala, cu ocazia sarbatorii de Dragobete. (Despre aceste
geometrii speciale se spune ca au la baza geometria sacra si ca au efecte vindecatoare.)
Pe site-ul lui Beccy, noua mea creatie este tot intr-o nota optimista, de rosu.
Iar pe site-ul "Provocari Verzi" si-a luat zborul o felicitare calatoare si s-a materializat
o mica mascota: un copacel curcubeu.
Cat despre bucatarie, am testat fursecurile cu arahide. Chiar m-au surprins placut.
Si am simtit nevoia sa reiau ideile principale din postarile: "Caminul tau, un colt de rai".
Pentru ca vreau sa le am sub ochi si sa fiu sigura ca imi jaloneaza drumul.
Pentru ca sunt foarte importante...
In final, va ofer un martisor virtual si va doresc o primavara cat mai frumoasa!
Va prezint noul meu mozaic de februarie:
Mi-au inflorit orhideele. Ceea ce m-a bucurat nespus. Le iubesc tare mult.
Am realizat prima mea mandala, cu ocazia sarbatorii de Dragobete. (Despre aceste
geometrii speciale se spune ca au la baza geometria sacra si ca au efecte vindecatoare.)
Pe site-ul lui Beccy, noua mea creatie este tot intr-o nota optimista, de rosu.
Iar pe site-ul "Provocari Verzi" si-a luat zborul o felicitare calatoare si s-a materializat
o mica mascota: un copacel curcubeu.
Cat despre bucatarie, am testat fursecurile cu arahide. Chiar m-au surprins placut.
Si am simtit nevoia sa reiau ideile principale din postarile: "Caminul tau, un colt de rai".
Pentru ca vreau sa le am sub ochi si sa fiu sigura ca imi jaloneaza drumul.
Pentru ca sunt foarte importante...
In final, va ofer un martisor virtual si va doresc o primavara cat mai frumoasa!
![]() |
| Sursa |
![]() |
| Mozaic de ianuarie |
luni, 2 martie 2015
duminică, 1 martie 2015
Primavara "reloaded"
![]() |
| Compozitie cu martisoare din lut si fluturas |
Au mai trecut trei anotimpuri si ne-am regasit intr-un alt an, intr-o alta luna de martie.
Sunt flori si martisoare peste tot. Este cu adevarat minunat sa vezi atatea creatii
frumoase, mestesugite, facute pentru a fi oferite celor dragi. In aceste zile , parca
oamenii au in ochi o altfel de lumina. Bucuria daruirii se simte in aer...
Va ofer si eu un mic martisor si va doresc sa aveti o primavara cu pace in suflet
si lumina in priviri.
Si ca o mica surpriza, Eddie, ne-a oferit un martisor virtual si o invitatie la un
mini-concurs in decorul Magazinului online Velbi, pe care a introdus-o intr-un
tabel special unde putem sa ne scriem si noi urarile de 1 Martie!
| Zambiti, va rog! |
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






















